Sarı Papatyanın Faydaları ve Kullanımı
19 Haziran 2024

Sarı Papatyanın Faydaları ve Kullanımı

Sarı papatya, ülkemizde ve dünyada yaygın olarak tüketilen papatya çayları arasında önemli bir yere sahiptir. Hem lezzeti hem de sağladığı faydalar ile diğer bitkisel çaylardan çok daha büyük katkılar sunan sarı papatya, en çok bulunan çay papatyalarından biridir. Genellikle boş arazilerde ya da bahçelerde kendiliğinden yetişen ve herhangi bir bakıma ihtiyaç duymayan bu papatyalar, tıbbın henüz olmadığı zamanlardan beri insanların şifa kaynağı olmaya devam etmiştir. Sarı papatyanın faydalarının birçoğu, çay olarak tüketilmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sarı papatyanın faydalarından yararlanmak için bu papatyayı ya güneşte kurutmalısınız ya da kuru bir şekilde elde etmelisiniz. Bunun yanı sıra, sarı papatya yağını alarak da gerek cildiniz üzerinde gerekse tüketerek birçok farklı şekilde faydalanabilirsiniz. Sarı papatyanın faydalarından daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz, ancak öncesinde bu papatyanın faydaları hakkında kısa bilgiler verelim.

Sarı Papatyanın Genel Özellikleri

Sarı papatya, genellikle Mayıs ve Haziran aylarında oluşan, renginin bir kısmı sarı olan ve mükemmel bir kokuya sahip olan bir bitkidir. Bu papatyanın toplanırken, kurutulurken yapılan yanlış işlemler, sarı papatyanın faydalarının azalmasına neden olabilir. Bu nedenle yanlış işlemden kaçınmak gerekir. Belirtmek isterim ki, bu papatyanın faydalarından yararlanmak için genetiği ile oynanmamış ve doğal papatyaları bulmanız gerekmektedir. Çünkü günümüzde satılan birçok sarı papatya genellikle sahtedir. Bu durumda fayda sağlaması beklenirken kişiler zarar görebilmektedir.

Sarı Papatyanın Faydaları
 • Sarı papatyanın faydaları arasında en çok bilinen, mide kasılmalarına bağlı ağrılardır. Mide ve bağırsak kasılmaları, genellikle insanların uygun olmayan zamanlarda tükettikleri yiyecekler ve içeceklerden kaynaklanmaktadır. İnsanlarda bu gibi durumlara bağlı olarak gelişen gaz toplanması ya da sindirim sorunlarında sarı papatya, çay olarak tüketildiğinde birçok fayda sağlayabilir. Bu durum bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
 • Kadınların birçoğunda sorun haline gelen adet düzensizliği sorununda sarı papatya birçok fayda sağlamaktadır. Sarı papatyanın bu faydası da çay olarak tüketildiğinde ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sorunlarınızda sarı papatyayı bol bol tüketmeniz sizler için çok daha iyi olacaktır. Çünkü sarı papatya, tek kullanımla etkisini göstermez.
 • Sarı papatya ve diğer papatyaların ortak bir özelliği, gerek lezzeti ve içeriği ile gerekse kokusu ile insanlarda yaptığı rahatlatıcı etkilerdir. Bu etkiler, en çok yoğun stres nedeni ile rahatsızlık yaşayan insanlarda görülmektedir. Sizler de sarı papatyanın faydaları arasında bu özelliği için bol bol sarı papatya kullanabilirsiniz.
 • Sinüzit tedavisinde birçok doktor, hastalarına bol bol sarı papatya kurutarak çay şeklinde içmesini önermektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu gibi durumlar, son derece büyük faydalar göstererek insanlarda birçok problemi ortadan kaldırmaktadır. Bu işlem, papatyanın kokusu ile bile çok büyük fayda göstermektedir.
 • Sarı papatya yağı da oldukça etkili faydalar gösterebilmektedir. Özellikle taze olarak elde edilmiş olan sarı papatya yağı, insanlarda romatizma ağrılarında ya da diğer kas ağrılarında çok hızlı ve etkili bir ağrı kesicidir. Sizler de bu doğal ağrı kesiciyi deneyerek birçok sorundan kendinizi koruyabilirsiniz.
Sarı Papatyanın Kullanımı

Sarı papatyanın faydalarından yararlanmak için bu bitkiyi düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. Sarı papatya çayı, en yaygın kullanım şeklidir. Bunun için kurutulmuş sarı papatya çiçeklerini kaynar suya ekleyip birkaç dakika demleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca, sarı papatya yağı da cilt bakımında ve masaj yağı olarak kullanılabilir. Bu yağ, ciltteki tahrişleri azaltır ve rahatlatıcı etkisi ile bilinir.

Sonuç

İşte tüm bu faydaların yanında, sarı papatyanın birçok faydası bulunmaktadır. Sarı papatyanın faydaları, tabi ki bu papatyanın düzenli bir şekilde kullanılması ile elde edilebilir. Aksi durumlarda bu faydaları göremeyebilirsiniz. Doğal ve genetiği ile oynanmamış sarı papatyaları tercih ederek, sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Sarı Papatyanın Faydaları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Haber Bülteni

Papatya Çayı Gaz Giderir mi?

Papatya Çayı Gaz Giderir mi?

Papatya Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Tansiyon Etkileri

Papatya Çayı Tansiyon Etkileri

Papatya Çayı Bebeklere Verilirmi

Papatya Çayı Bebeklere Verilirmi

Papatya Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çiçeği Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Papatya Çayı Adeti Keser mi?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6