Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?
12 Temmuz 2024

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayı, uzun yıllardır çeşitli tedavilerde kullanılan, oldukça şifalı bir bitki çayıdır. Doğru ve yerinde kullanıldığında birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Ancak, özel durumları ve önemli sağlık problemleri olan kişilerin papatya çayını doktor kontrolünde kullanması faydalı olacaktır. Her ilaç gibi papatya çayının da fazla tüketildiğinde yan etkileri olabileceğini unutmamak gerekir. Papatya çayını hazırlarken, sıcak suya 1-2 tatlı kaşığı papatya ekleyerek 5 dakika demlemek yeterlidir. Kaynatmaya gerek yoktur.


Papatya çayının faydaları dünya genelinde bilinmekte ve bu nedenle sıkça kullanılmaktadır. İçeriğinde yüksek miktarda fosfor bulunmaktadır. Fosfor, vücutta B vitamini ile hareket etmektedir ve birçok hayati fonksiyonun yerine getirilmesini sağlar. Hücrelerde bulunan DNA ve RNA moleküllerinin temelini oluşturur. Fosfor, özellikle hücre üzerinde bulunan enerji akışının sağlıklı olmasını sağlar ve aynı zamanda hücre zarının oluşumu için de önemlidir. Fosfor, sağlıklı dişler ve kemik yapısının oluşumu ve korunması, kalp hareketleri, böbrekler ve sinirler için de önemlidir.

Papatya Çayı ve Cilt Üzerindeki Etkileri

Cilt problemleri her yaşta ortaya çıkabilen ve kadın-erkek ayırt etmeyen genel bir sorundur. Özellikle kadınlar bu konuda daha büyük çabalar sarf etmektedir. Cilt yapısının yağ oranı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Çok yağlı ciltlerde yağlanma sonucu sivilce oluşumu görülebilir. Papatya çayının faydalarından biri de ciltteki yağ dengesinin korunması ve sivilce oluşumunun engellenmesidir. Bu fayda, çayı içerek değil, kaynatılan çayın yüze pamukla tatbik edilmesiyle elde edilir. Papatya çayı, aynı zamanda ciltte oluşan iltihabi durumlarda, mantar ve egzama gibi rahatsızlıklarda da etkilidir. Papatya çayının en etkili olduğu bölüm, bitkinin sarı olan kısmıdır. Genel olarak aktif bileşenler bu bölgededir. Ayrıca kaynatılmış papatya çayının suyunu soğuttuktan sonra yüzü yıkamak için de kullanabilirsiniz.

Mide Sorunları İçin Papatya Çayı

Papatya çayının faydalarından en önemlilerinden biri de sindirim sistemi üzerindeki etkisidir. Stres ya da yiyeceklerin oluşturduğu mide kramplarından, mide ekşimesinden ve bulantıdan papatya çayı ile kurtulabilirsiniz. Papatya çayını siyah çay yerine yemeklerden sonra içerseniz daha etkili olduğunu göreceksiniz.

Stres ve Kanser ile Mücadelede Papatya Çayı

Çağımızın büyük sorunlarından biri olan stres, hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Stres sonucunda vücutta bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunların en önemlileri uykusuzluk ve kanserdir. Kanser oluşumu zincirleme olarak gelişebilen bir süreçtir. Uzun süre uykusuz kalan vücutta stres devam edince bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkacaktır. Bunlardan en önemlisi kanser ve cilt rahatsızlıklarıdır. Özellikle sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının tetikleyicisi stres olarak bilinmektedir. Papatya çayının antioksidan ve rahatlatıcı etkisi bu noktada ortaya çıkmaktadır. Gece yatmadan 1 saat önce içilen papatya çayı, sinir sisteminin rahatlamasını sağlayacak ve uyku problemini ortadan kaldıracaktır. Ayrıca düzenli içme alışkanlığı kazanıldığında, içeriğindeki antioksidan maddeler vücudun temizlenmesini ve korunmasını sağlayacaktır.

Saçlar Üzerinde Papatya Çayının Faydaları

Düzenli saç bakımı yapan biriyseniz, bu düzene mutlaka papatya çayını da ilave etmenizi öneririm. Papatya çayını ılık olarak durulama suyu içerisinde kullanabilirsiniz. Bu sayede saç diplerinin beslenmesini sağlayarak daha güçlü ve hacimli saçlar elde edebilirsiniz. Sarı saçlı kişiler, daha parlak görünüm için papatya çayından yararlanabilirler. Ayrıca, koyu renkte olan saçlara kına yapacağınız zaman, papatya suyunu kınaya karıştırmanız saç renginin daha açık bir görünüm almasını sağlayabilir.

Bunların dışında, papatya çayının faydalarından biri de kadınların adet döneminde yaşadığı sıkıntıların giderilmesini sağlamaktır. Bu dönemde oluşan ağrıların ve gergin ruh halinin ortadan kalkmasını sağlayarak daha hafif semptomlarla atlatılmasını sağlar. Papatya çayının faydaları oldukça fazla olmasına karşılık, kronik rahatsızlıklarınız varsa hekim bilgisinde tüketmenizde fayda vardır. Çünkü böyle durumlarda mutlaka doktorun verdiği bazı ilaçlar kullanıyor olabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni